![](https://www.biopoiotita.gr/wp-content/uploads/2017/05/κινόα-μαύρη.jpg)
BIOβλαστός
Ο σεβασμός στο περιβάλλον και η αναζήτηση αγνών προϊόντων της ελληνικής υπαίθρου για τη σωστή διατροφή και υγεία , μας οδήγησε στην συνεργασία με μικρούς παραγωγούς, οι οποίοι με μεράκι και αγάπη καλλιεργούν πιστοποιημένα βιολογικά προϊόντα άριστης ποιότητας και γεύσης .
Κινόα μαύρη
Η Κινόα είναι ένας θάμνος που ανήκει στην ίδια οικογένεια με τα τεύτλα και το σπανάκι. Οι σπόροι της, που υπάρχουν σε πολλά χρώματα, όπως άσπρο, κόκκινο, μαύρο, μπλε κ.ά.
Η Κινόα ήταν ένα από τα πιο σημαντικά είδη διατροφής του πολιτισμού των Ίνκας και άλλων πολιτισμών της προ-Κολομβιανής εποχής.
Τα τελευταία χρόνια συνηθίζεται να είναι πλέον ένα συμπλήρωμα διατροφής αλλά και να αποτελεί κύριο συστατικό σε δίαιτες για χάσιμο λίπους ή για την αντιμετώπιση κατά της χοληστερίνης, του διαβήτη και του ζαχάρου.
Η Κινόα μαύρη είναι μια φυσική πηγή πρωτεΐνης, φυτικών ινών και βιταμινών. Έχει υψηλή περιεκτικότητα σε σίδηρο, μαγνήσιο, φώσφορο και άλλα ιχνοστοιχεία ενώ είναι η μόνη φυσική τροφή που περιέχει όλα τα απαραίτητα αμινοξέα.
Διατροφικά στοιχεία ανα 100 γρ
- Ενέργεια : 1539 kj / 368 kcal
- Λιπαρά : 6,1 γρ
- Κορεσμένα λίπη : 0,71 γρ
- Υδατάνθρακες : 57,1 γρ
- Φυτ.Ινες 7,90 γρ
- Σάκχαρα : 0 γρ
- Πρωτεΐνες : 14,1 γρ
- Νάτριο : 0,01 γρ
Οργανισμός Ελέγχου και Πιστοποίησης Βιολογικών Προϊόντων ΔΗΩ
![Share on Facebook Facebook](https://www.biopoiotita.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](https://www.biopoiotita.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/twitter.png)
![Share on Reddit reddit](https://www.biopoiotita.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/reddit.png)
![Pin it with Pinterest pinterest](https://www.biopoiotita.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/pinterest.png)
![Share on Linkedin linkedin](https://www.biopoiotita.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/linkedin.png)
![Share by email mail](https://www.biopoiotita.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/mail.png)